משחקים לילדים

משחקים לילדים

ילדות היא תקופה בה הילדים שלנו מתפתחים כל הזמן, הם לומדים להכיר את העולם ולפתח מנעד של כישורים ומיומנויות. רוב ההתנסויות שלהם יתרחשו באמצעות משחק, שנחשב לאחד העיסוקים המשמעותיים ביותר בתקופת הילדות. המשחק הינו תהליך שמעניק לילד הזדמנויות לגלות את עצמו ואת העולם, לחקור את מה שמעניין אותו, לבנות, לגלות, לדמיין וגם לחקות. המשחק יעזור לו גם לבטא את עצמו וללמד אותו תקשורת ויצירת קשרים חדשים וחברתיים.

התפתחות הילד דרך משחק

המשחק גם עוזר להתפתחות החשיבה ולאוצר המילים של הילד ועל היכולת שלו לשלוט בכל האברים בגוף. לדוגמא כשילד משחק עם חפצים בכל גודל, הוא ילמד את המשמעות של המושג קטן או גדול. כשהוא יטפס על סולם או יגלוש במגלשה בגינה הוא ילמד להכיר את מה שנעים לו. ככל שיתנסה יותר ויצבור הצלחות, הביטחון שלו יגדל והוא יהפוך להיות הרבה יותר עצמאי.
ילדים לומדים על ידי תנועה והתנסות של כל חמשת החושים שלהם, אך אלה לא רק כלים ללמידה, אלא גם יהוו תוכן ללמידה.

שחק עשוי לשמש גם ככלי לפיתוח הרגלים. למשל, ילד בגיל שנתיים וחצי כבר יכול להחזיר צעצוע למקום כשמבוגר מדריך אותו ונותן ומראה לו כיצד לעשות זאת. אם בסוף כל משחק נגיד לו להחזיר את המשחק למקום ונעשה זאת אתו, כך הוא ילמד לשמור על הסדר. בזמן משחק, הוא מתבקש לעבד רעיון, לנתח ולפתור בעיה, לתרגל מצב חברתי מסוים ולעיתים גם להתמודד עם בעיה קשה יותר.

כשההורה משתתף במשחק, הוא יכול במידה וצריך, לעזור להתפתחות היכולת בפתרון דילמה ולספק רעיונות, דבר שיסייע בביטחון העצמי של הילד יעזור לו להתרכז וגם ילמד אותו התמדה. ילדים המשחקים עם הוריהם במשחק מורכב, כך תתאפשר להם חווית למידה מהותית יותר ואופציה לשוחח ולבלות זמן איכות עמם. למשחק עם הורה יש הרבה יתרונות אך חשוב לא לשכוח לספק לילד מרחב להבעה אישית שלו וליכולות יצירתיות משלו מבלי שנתערב.

משחקים לפי גיל

גיל שנה עד שנה וחצי – תקופה זו מהווה קפיצת מדרגה רצינית והיא תתאפיין במעבר חדש של הפעוט שהוא כבר מדבר, נעמד, הולך ומטפס מלבד זאת – הוא מתחיל להתרוצץ במרחב ונהייה סקרן. זה השלב החשוב שצריך לחזק את מנעד היכולות המוטוריות והקוגניטיביות שלו על ידי משחקי קוביות, משחקי פאזל, לגו משחקי השחלה והרכבה, פלסטלינה, משחקי יצירה וכל מה שיכול לחדד אצלו את כל החושים.
גיל שנה וחצי עד שנתיים – בגיל זה כדאי להתחיל לעבוד על המוטוריקה העדינה שלו באמצעות משחקי פאזלים עם חלקים גדולים, בובות שאפשר להלביש, משחקי הרכבה והכנסה של צורות לכל מיני פתחים תואמים, התאמה של צבע ועוד. בגיל זה הילד ייהנה גם מהתנועה שלו במרחב, הוא ישמח לזוז עם עגלות במרחב שלו עם בימבה ועוד. הספרים יוכלו כעת להשתדרג לעלילה קצרה.
חשוב לתת לו להביט בספר ולנסות להבין את העלילה וגם לספר לכם את הסיפור במילים שלו, גם אם זה יסתכם בפרט אחד או שניים שיכולים להראות לו מהותיים הרבה יותר מהספר כולו.
גיל שנתיים עד ארבע – בגיל הזה תבינו שאתם מגדלים אדם קטן, עם רצונות ודעות משלו, שבעיקר נהנה לחקות אתכם ואת כל מי שלידו. הוא ייהנה ממשחקי מכוניות, כלי מטבח מפלסטיק כמו של אמא, משחקי בובות, לחקות את הגננת, להתחפש לכל מיני תחפושות ועוד. בגיל זה כמובן כדאי גם לחדד את כל היכולות שכבר פיתח עד כה על ידי ספרים שיכילו כבר עלילה של ממש, האזנה למוסיקה ולמידה של המילים שלהם, חידוד הזיכרון שלו ומשחקים רבים כמו משחקי לגו, פאזלים, משחקי קלפים, משחקי הרכבה ויצירה וכדומה.

קראו גם:

מערכת אתר - בלוג משחקים
מערכת אתר - בלוג משחקים
אהבתם את המאמר? שתפו!
פייסבוק
ווטסאפ
טלגרם